TİP ESKİŞEHİR: HALK KAZANACAK, GEZİ KAZANACAK!

TİP ESKİŞEHİR: HALK KAZANACAK, GEZİ KAZANACAK!

Gezi parkı davasında yargılanan 5 ismin cezalarının kesinleşmesinin ardından karara tepkiler gelmeye devam ediyor. Türkiye Partisi Eskişehir İl örgütü bugün İsmet İnönü Caddesinde gerçekleştirdiği eylem ile başta tutuklu Hatay Milletvekili Can Atalay olmak üzere cezaları kesinleşen isimler için adalet çağrısını yeniledi.

Açıklamayı okuyan TİP Eskişehir Hukuk Sorumlusu Pınar Sislutuna ,"Yargıtay 3. Ceza Dairesinin dün Gezi Davası kapsamında verdiği kararlar Türkiye siyaset ve hukuk tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Osman Kavala’nın cebren ve şiddete başvurarak hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs; Çiğdem Mater, Tayfun Kahraman ve Mine Özerden’in ise teşebbüse yardım suçlamalarıyla aldıkları cezalar hem kanuni açıdan hem de Gezi’ye katılan milyonların ve halkın vicdanı bakımından yok hükmündedir. Saray yargısı karar ilamında yazdığı gibi millet adına değil halk düşmanları adına, Gezi’den korkanlar adına, özgürlüklerimize ve emeğimize savaş açanlar adına karar vermişti"r. ifadelerini kullandı. 

Can Atalayin Mahkumiyet halini hukuhksuzluk olarak niteleyen Sislutuna, "Yargıtay kararının Türkiye İşçi Partisi Hatay milletvekili Can Atalay’ı ilgilendiren kısmı, halk iradesini gasp etmeye dönük bir başka hukuk katliamıdır. Can Atalay, on binlerce Hataylının oylarıyla seçilmiş, ömrünü toplumsal davalara adamış bir hukuk ve mücadele insanıdır. Anayasa Mahkemesi’nin Atalay hakkındaki başvuruya ilişkin görüşme takvimini açıkladığı gün Yargıtay tarafından verilen karar halk iradesine AYM’ye ve Hataylılara karşı açık bir tehdit, boyun eğdirme girişimidir. Yaptığınızı görüyoruz ama geri adım atmayacağımızı ilan ediyoruz. Yargıtay kararıyla kesinleşen hüküm, Saray’ın halk düşmanlığıdır. Halk iradesini gasp etmeye çalışmak darbeciliğin en açık ispatıdır." ifadelerini kullandı.

TİP’in 1 Ekim’de Atalay’a özgürlük talebi ile başlatacağı yürüyüşe çağrı yapan Sislutuna, "Hatay’dan Ankara’ya kadar, özgürlüklerimiz için, halkın demokratik iradesini ortaya koymak için, onurumuz olan Gezi için yürüyeceğiz. Ama yalnız bunlar için değil… Deprem suçları ve suçlularını ifşa etmek için, emekçilerin hakları için, kadınlar için, doğanın talanına dur demek için, gençler için, barış için, sanatçılar için, gazeteciler için, Cumhuriyet’in ikinci yüz yılına emeğin ve özgürlüklerin damga vurması için yürüyeceğiz." dedi.

Basın açıklamasına EHP EMEP ve Halkevleri de destek vermek için katılım sağladı. Katılımcılar "Can çıkacak, hatayın hesabı sorulacak!" ve "Her yer Taksim her yer direniş!"sloganları attı.