EĞİTİMDE ŞİDDETE KARŞI ORTAK SES: TÜRKİYE GENELİNDE EĞİTİM EMEKÇİLERİ İŞ BIRAKMA EYLEMİ DÜZENLİYOR!

EĞİTİMDE ŞİDDETE KARŞI ORTAK SES: TÜRKİYE GENELİNDE EĞİTİM EMEKÇİLERİ İŞ BIRAKMA EYLEMİ DÜZENLİYOR!

İstanbul'un Eyüp ilçesindeki bir özel okulda görev yapan emekli öğretmen İbrahim Oktugan'ın öğrencisi tarafından öldürülmesinin ardından eğitim emekçilerinin tepkileri sürüyor. Eğitim sen, Eğitim İş, Hürriyetçi Eğitim Sen ve Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası bu şiddet olaylarına karşı sesini yükseltmek adına 10 Mayıs Cuma günü Eskişehir de dahil olmak üzere Türkiye genelinde iş bırakma eylemi gerçekleştirecek. Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmenleri hedef gösteren politikaları ve şiddetin temel nedeni olarak değerlendirilen uygulamaları eleştiriliyor. Eğitim emekçilerinin itibarsızlaştırılmasına neden olan bu politikaların son bulması ve okullardaki şiddetin önlenmesi için bakanlığın acilen harekete geçmesi çağrısı yapılıyor.

4 Eğitim emekçisi sendikasının Hamamyolu Yediler Parkı'nda ortak gerçekleştirdiği basın açıklamasında konuşan Eğitim-Sen Eskişehir Şubesi Başkanı Sertaç Durdu, "Alınamayan önlemler nedeniyle dün 40 yılını çocukların eğitimine adamış bir öğretmen arkadaşımızı, bakanlığın ideolojik örgütlenme alanına çevirdiği, yapboz tahtasına dönüştürdüğü eğitim politikalarının sonucu olarak kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyor, İbrahim Oktugan öğretmenimizin ailesi başta olmak üzere tüm meslektaşlarımıza ve eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz. Toplum olarak hayatımızın her aşamasında evde, sokakta, iş yerlerinde her gün karşı karşıya kaldığımız şiddet olgusu, okullarımızı da sarmalamış, eğitim emekçilerini de şiddetin hedefi haline getirmiştir. Son olarak İstanbul'da yaşandığı gibi ölümle sonuçlanan ağır sonuçların ortaya çıkmasına neden olmuştur.  Türkiye’nin her yerinde eğitim kurumlarında birbirine benzer şekillerde eğitim emekçilerini hedef alan şiddet olaylarının yaşanması, şiddetin arkasındaki nedenlerin ortaya çıkarılmasını, eğitim kurumlarında eğitim emekçilerinin can güvenliğinin sağlanmasını gerektirmektedir." şeklinde konuştu. 

Durdu, "Yaşanan bu şiddet olayları adeta bir bakanlık politikasına dönüştürülen eğitim emekçilerinin itibarsızlaştırılmasından ayrı düşünülemez. Bugün bir Eğitim emekçisini hayattan koparan ne basit bir öfke krizi ne failin öğrenci ya da veli oluşu, ne de öğrencinin uyruğu ile ilgilidir. Bizzat bakanın yaptığı açıklamalarla eğitim sisteminin tüm başarısızlığının nedeni olarak öğretmenlerin gösterilmesi, CİMER uygulamasının velilerin elinde bir sopaya dönüştürülmesi, MEB’in eğitimde yaşanan tüm sorunlara çözüm üretmek yerine öğretmeni ve idarecileri veli ve öğrenci karşısında tek muhatap olarak bırakması, bugün yaşananlara zemin oluşturmuştur. Gün birlik olma günüdür. Eğitim sen, Eğitim İş, Hürriyetçi Eğitim Sen ve Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası olarak okulda şiddet olaylarının durması için Milli Eğitim Bakanlığını acilen harekete geçmeye ve önlem almaya çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.