ÖĞRENCİLERE TEKNOLOJİK ÜRÜNLERDE YAPILACAK YARDIM BELLİ OLDU

ÖĞRENCİLERE TEKNOLOJİK ÜRÜNLERDE YAPILACAK YARDIM BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, üç haftalık aranın ardından bugün Beştepe'de toplandı. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, üniversite öğrencilerine yönelik önemli bir açıklama yaptı. Erdoğan, üniversite öğrencilerine ekonomik destek sağlamak amacıyla cep telefonu ve bilgisayar desteği verileceğini duyurdu. Bu destek kapsamında, 9 bin 500 lirayı aşmayan cep telefonları ve bilgisayarlar için toplamda 5 bin 500 liraya kadar teknolojik cihaz desteğinin sağlanacağını belirtti. Ayrıca, bu cihazların satın alınmasına yönelik detaylar ve uygulama kuralları ilgili bakanlıklar tarafından belirlenecek 

Erdoğan'ın konuşmasının satır başları ise şöyle, 

  • "Örgün eğitimindeki üniversiteli gençlerimize vaadimiz olan cep telefonu ve bilgisayar desteğini hayata geçiriyoruz. Üniversiteli gençlerimize piyasa satış fiyatı 9 bin 500 lirayı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için toplamda 5 bin 500 liraya kadar teknolojik cihaz desteği vereceğiz. Cep telefonu için piyasa fiyatının yüzde 44,4'ünü bilgisayarlar için yüzde 16,7'sine kadar bir tutarda destek sağlayacağız. Bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık ücretsiz 10 GB kota tanımlıyoruz. Gençlerimiz bu haklarını istedikleri üç mobil şebeke operatörlerinin üzerinden kullanabilecekler. Her iki desteğe ilişkin uygulama esasları bakanlıklarımızca belirlenecektir. 18 yaşına giren tüm gençlerimize 1 yıl süreyle geçerli olmak üzere Genç Kart vereceğiz. Bu karta sahip tüm gençlerimiz müze, tiyatro, sinema gibi kültür ve sanatsal etkinliklerden ücretsiz ya da indirimli faydalanabileceklerdir. Zaman içinde imkanları daha da genişleteceğiz."
  • "Ulucanlar Cezaevi'nde düzenlenen yeni anayasa sempozyumunda darbecileri nefretle anarken 12 Eylül mağdurlarını da saygıyla yâd ettik. Bir daha darbeler yaşanmamasını, milletimizin evlatlarını bir sağdan bir soldan mantığı ile asılmaması için daima teyakkuz halinde olacağız. Cumhur İttifakı olarak ülkemizi sivil ve özgürlükçü anayasaya kavuşturmak için yeni yasama döneminde çabalarımızı yoğunlaştıracağız."
  • "Türkiye olarak toplumun ve insanlığın temeli olan aile müessesesinin korunmasının çabalarına bayraktarlık yapmakta kararlıyız. İlk adımımızı BM kürsüsünden verdiğimiz net mesajlarla atmış bulunuyoruz. Ülkemizde hayata geçireceğimiz özgün projelerle hem örnek olacak hem de aile kurumunun güçlendirilmesini sağlayacağız. Seçim döneminde milletimize verdiğimiz sözlerden biri de Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulmasıydı. Evlenecek gençlerin ekonomik açıdan desteklenmesini, evliliklerinin daha sağlam temeller üzerine inşa edilmesini amaçlayan projelerimizi tamamladık. Önümüzdeki günlerde, Cumhur İttifakı'ndaki ortaklarımızla Aile ve Gençlik Bankası'na dair kanun teklifini Meclisimizin takdirine sunacağız. Bankaya gelir tesis etmek amacıyla doğal gaz, petrol, madenlerden elde edilen devlet gelirlerinin belli bir kısmını buraya aktaracağız. Banka gelirleri tesis edilene kadar öncelikle aile ve gençlere yönelik pilot projeleri hayata geçirecek ve sonrasında  bu projeleri yaygınlaştıracağız. Yeni evlenen çiftlere faizsiz kredi imkanı sunacağız. Aile ve Gençlik Bankası gelirleri tesis edilene kadar bu uygulamayı pilot proje olarak deprem bölgesinde başlatacağız."

  • "

    Dün Gazi Mustafa Kemal'in Türk Kapısı olarak nitelendirdiği Nahcivan'daki kardeşlerimizle kucaklaştık. Nahcivan, jeopolitik konumu itibariyle de bizler için ayrı bir stratejik öneme sahiptir. Operasyon sırasında sivillerin zarar görmemesi için tüm önlemler alınmıştır. İnsani yardımların ulaştırılmasında da Azerbaycan makamları olağanüstü çaba göstermişler dir. Yıllardır bölgedeki çözümsüzlükten beslenen kimi devletlerin iddialarının tamımı safsata ve iftiradan ibarettir. Ermenistan'ın da dışarıdan ve diasporadan gelen bu tür kışkırtmalara prim vermemesini bekliyoruz. Ermeni halkının refahı, huzuru, esenliği; komşuları ile kavgadan değil, barıştan ve iş birliğinden geçmektedir."