İYİ PARTİ'DEN YEREL SEÇİMLER ÖNCESİ İTTİFAK AÇIKLAMASI: 'BÜYÜK ŞEHİRLERDE SEÇİM KAZANMAK İÇİN İTTİFAK ŞART

İYİ PARTİ'DEN YEREL SEÇİMLER ÖNCESİ İTTİFAK AÇIKLAMASI: 'BÜYÜK ŞEHİRLERDE SEÇİM KAZANMAK İÇİN İTTİFAK ŞART

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, yerel seçimlere ilişkin önemli bir açıklama yaptı. Erdem, "Cumhur İttifakı gerçeği sona ermedikçe önümüzdeki yerel seçimlerde de güç birliği olmadan büyük şehirlerde seçim kazanmak mümkün değildir" dedi.

İYİ Parti, yaklaşan yerel seçimler öncesinde ittifak konusunda kesin bir tavır sergilemişti. Ancak Bahadır Erdem'in son açıklamaları, ittifakın büyükşehirlerde kazanılması açısından önemli olduğunu vurguluyor.

Erdem, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bugün için ortada kapı gibi duran gerçek güç birliği yapmadan ülkede hiç bir seçimin kazanılamayacağıdır" ifadelerine yer verdi. Erdem'in sosyal medyadan yaptığı açıklamanın tamamı ise şöyle,

"Koalisyonların ülkeyi mahvettiği iddiası ile Anayasayı değiştirerek Türkiye’yi %50+1 e mahkum eden AKP ve MHP, Türkiye’yi koalisyondan bin beter olan ittifak rejimine mahkum etmiştir. Referandum sürecinde Türkiye’ye zarar vereceğini bağıra bağıra uyardığımız yeni anayasa ve %50+1 mahkumiyeti ile yaralı olan Türk demokrasisi çok daha beter hale gelmiştir. Ancak bugün için ortada kapı gibi duran gerçek güç birliği yapmadan ülkede hiç bir seçimin kazanılanayacağıdır. Nitekim AKP kendisine yapılan yerel seçimlere ittifak yapmadan girelim çağrısı reddetmiştir.

Hal böyle olup Cumhur İttifakı gerçeği sona ermedikçe önümüzdeki yerel seçimlerde de güç birliği olmadan büyük şehirlerde seçim kazanmak mümkün değildir. AKP tarafından Türkiye’nin içine sokulduğu ve demokratik bir anayasa olmadan değişmesi mümkün olmayan İttifak rejimini kötülemek ile iktidarı yenmek de mümkün değildir. Genel seçimi muhalefete kaybettiren ittifak sisteminin kötülüğünün yanısıra asıl Millet İttifakının akıllıca hareket etmemesidir. Akıl bir yana konup hırslar öne çıkınca seçimin de kaybedileceği açıktır. Akılla, matematik biliminin gerçeği ile, Türkiye düşünülerek, ülkeden ümidini kesen, duyduğu bıkkınlık ve hayalkırıklığı ile muhalefeti cezalandırmak için oy atmaya gitmeyecek olan ‘ muhalif seçmenin psikolojisi’ düşünülerek hareket edilmez ise yerel seçimlerde de sonuç değişmez."