FİLİSTİN'E YÖNELİK SALDIRILARA KARŞI DİSK VE SENDİKALAR SESİNİ YÜKSELTİ

FİLİSTİN'E YÖNELİK SALDIRILARA KARŞI DİSK VE SENDİKALAR SESİNİ YÜKSELTİ

DİSK’e bağlı sendikalar ve DİSK Eskişehir Bölge temsilciliğ ortak açıklama ile İsrail'in Filistin'e Karşı Saldırılarına karşı basın açıklaması gerçekleştirdi. DİSK Emekli Sen Eskişehir Şube Başkanı Suat Başaraner, Filistin halkının yaşadığı zulme karşı basın açıklamasını okudu.

Başaraner, “7 Ekim 2023 tarihinde başlayan ve günlerdir şiddeti artarak devam eden saldırılar karşısında Konfederasyonumuz DİSK olarak tutumumuz açıktır: Savaşlar her zaman önce işçilerin, emekçilerin, yaşlıların, kadınların ve çocukların yaşamını tehdit etmiş; ekonomik, sosyal ve politik hakların askıya alınmasına neden olmuştur. DİSK savaşa karşıdır." dedi. 

Savaş politikalarının halklara zarar verdiği vurgusunu yapan Başaraner, " Hamas’ın sivil halka yönelik saldırılarının onaylanması mümkün değildir. Diğer yandan Hamas’ın tarih sahnesine çıkmasının koşullarının Batılı devletler tarafından hazırlandığı ve bugün de yine ABD ve diğer emperyalist hükümetlerin, İsrail’in savaş politikasını desteklediklerini beyan ettikleri göz ardı edilmemelidir.DİSK olarak hiçbir gerici saldırıya alkış tutmamakta; ancak tüm dünya halklarına Filistin halkının özgür yaşam hakkını savunma çağrısı yapmaktadır. Filistin halkına yaşatılan zulüm yalnızca bugünün konusu değildir. Siyonist İsrail iktidarının işgal ettiği topraklar, on yıllardır Filistin halkına yönelik barbarca saldırılara sahne olmuştur. Bir asra yakın süredir zorla yerlerinden edilen, tank ve tüfekler karşısında taşla direnen Filistin halkının geleceğini tayin etme hakkı kendine aittir. DİSK olarak direnen Filistin halkının yanındayız. DİSK konfederasyonu olarak katliamlara neden olan bu siyonist barbarlık karşısında işçileri, emekçileri, emeklileri; tüm dünya sendikalarını harekete geçmeye; halkların kardeşliği şiarını yükseltmeye çağırmaktadır. Nehirden Denize Özgür Filistin!" ifadelerini kullandı.