ESKİŞEHİR ZİRAAT ODASI'NDAN AÇIKLANAN MISIR ALIM FİYATLARINA TEPKİ: BİZ ÜRETEMEZSEK SİZ AÇ KALIRSINIZ!

ESKİŞEHİR ZİRAAT ODASI'NDAN AÇIKLANAN MISIR ALIM FİYATLARINA TEPKİ: BİZ ÜRETEMEZSEK SİZ AÇ KALIRSINIZ!

Eskişehir Ziraat Odası geçtiğimiz günlerde açıklanan mısırın tonunun 6.000 TL den alınacağı duyurusuna sert tepki gösterdi. Oda başkanı Burhan Çelikoğlu yaptığı açıklamada, "Dünya borsalarında 13.500,00 TL/TON üzerinde seyreden Mısır fiyatları, hangi gerekçeyle Türk Çiftçisine 6.000,00 TL/TON olarak verilmektedir?" dedi. 

Açıklamasında enflasyonun masrafların ve vergilerin astronomik oranlarda arttığının vurgusunu yapan Çelikoğlu, "2022 yılı Eylül ayından 2023 Eylül ayına kadar GÜBREYE %100, MAZOTA %100, TOHUMA, İLACA %100 oranında yapılan artışlar neticesinde, Mısır maliyeti 7.500,00 TL/TON üzerine çıkmıştır. TMO nun açıkladığı 6.000,00 TL/TON Mısır üreticisinin ölüm fermanıdır. Girdi fiyatlarında uygulanan ÖTV ve KDV'ler ile bir sonraki sene Mısır ekemeyecek duruma getirilmeye çalışılan, Sanayiden sofraya tüm kesimleri etkileyen tarımın önündeki tüm engeller kaldırılmalı, destekler ve teşvikler ile ekonomik ve sosyal gelişmenin sağlanmasının temel taşı Çiftçiye gerekli önem ve değer tüm dünyada olduğu gibi verilmelidir. Yeniden kendi kendine yeten bir TÜRKİYE yaratmak için önce üretene sahip çıkılmalı." ifadelerini kullandı. 

Maaşlarda iyileştirme için toplu sözleşmeler ve zam tartışmalarının yapıldığı bu günlerde üretici köylülerin göz ardı edildiğini söyleyen  Çelikoğlu, "2023 yılında Memur ve İşçiye yapılan maaş artış ve iyileştirmelerinde çiftçinin gözü yoktur, ama en çok oyu aldığı kesim olan Çiftçi ve Emeklinin feryadına kulak vermelidir Unutulmamalıdır ki biz üretemezsek siz aç kalırsınız!" şeklinde konuştu.