ESKİŞEHİR'DE KAMU EMEKÇİLERİNİN EK PROTOKOL TALEBİ BÜYÜYOR, DSİ İŞÇİLERİ DE EYLEME ÇIKTI!

ESKİŞEHİR'DE KAMU EMEKÇİLERİNİN EK PROTOKOL TALEBİ BÜYÜYOR, DSİ İŞÇİLERİ DE EYLEME ÇIKTI!

Eskişehir DSİ Çalışanı kamu işçileri Mart ayında İmzalanan sözleşmelerin ardından maaşlarda yaşanan erimeyle birlikte bugün Hamamyolu caddesinde ek protokol talebi ile eylem gerçekleştirdi. Maaşlarına ek zam talebiyle birlikte vergide adalet isteyen işçiler, "Şartel inecek, reklam bitecek!", "DSİ her yerde Zam nerede?" ve "Kamu işçisi üvey evlat değildir!" sloganları ile Eskişehir'den ses yükseltti. 

Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

Tes İş Eskişehir Şube Başkanı Haluk Doğan"Yüksek enflasyon, Mart başlangıçlı sözleşmelerde verilen zammın, Ocak ayında başlayan sözleşmelere karşın ciddi oranda kayıplara uğramasına yol açmıştır. Gerek, farklı statüler arasında oluşmuş ücret adaletsizliğinin giderilerek iş barışının yeniden sağlanması, gerek sözleşme döneminden kaynaklı kaybın giderilmesi için Mart başlangıçlı sözleşmelerin Ocak ayına çekilerek refah payı ilave edilmesi şarttır." ifadelerini kullandı. 

Enflasyonun etkisiyle maaşların eridiğini, ve adaletsiz vergi sisteminin dayanılmaz bir safhaya ulaştığını söyleyen Doğan, "Gerçek enflasyona göre işçi alacaklıdır. Vergideki adaletsizlik ise işçinin belini iyiden iyiye bükmektedir. Türkiye’nin vergi rekortmeni işçi olmuştur. Bıçak kemiğe dayanmıştır. Kamu işyerlerinde ücret dengesizliğinin önüne geçilmesi ve kamu işçisine nefes aldıracak ücret adaletinin sağlanması için dile getirdiğimiz taleplerimiz ise son derece yerinde ve haklı taleplerdir. Kamu işçisi kendini üvey evlat olarak görmeye başlamıştır." şeklinde konuştu.