ESKİŞEHİR'DE DİSK ÜYESİ İŞÇİLER: GELİRDE ADALET VERGİDE ADALET!

ESKİŞEHİR'DE DİSK ÜYESİ İŞÇİLER: GELİRDE ADALET VERGİDE ADALET!

Disk'in Türkiye'nin Dört bir yanında gerçekleştirdiği açıklamalara Eskişehir DİSK'e bağlı sendikalara üye işçilerde katıldı. Zamlara ve artan gergi yüküne tepki gösteren işçiler, "Gelirde adalet, vergide adalet!" ve "Birleşe birleşe kazanacağız!" solganları ile ses yükseltti. 

Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

Basın açıklamasını okuyan Disk Eskişehir Bölge Temsilcisi Zeynep Kaya, "Dünya bizi kıskanıyormuş. Neyimizi kıskanıyorlar? Dünyanın ucuz emek cenneti haline dönüştürülmesini mi? Türk ücretlerin asgari ücret düzeyine gelmesini mi? Asgari ücretin ortalama ücret haline gelmesini mi? Neyimizi kıskanıyorlar? Avrupa'da en düşük asgari ücretin Türkiye'de olmasını mı? İşçileri düşük ücretlere mahkum etmek için sendikal hakların gasp edilmesini mi? Dünyada grev ve örgütlenme hakkının en çok gasp edildiği 10 ülkeden biri olmamızı mı?" ifadelerini kullandı. 

Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

Vergi yükünün çoğunluğunun işçilerin ve emekçilerin üzerine yüklendiğini vurgulayan kaya, "KDV-ÖTV gibi tüketimden alınan dolaylı vergilerin artırılması ile yük yine bizim sırtımıza biniyor. Soruyoruz: İşçiyle patronun aynı oranda vergi vermesi adil mi? Patronlar kâr rekorları kırarken, bizim cebimize uzanan elleri uyarmaktayız! Yeter artık! Geçinemiyoruz, geçinemiyoruz, geçinemiyoruz! Yeter artık! Bitsin bu suskunluk! Havaya kalksın yumruklarımız! Bizler bunu hak etmiyoruz. Bu ülkenin turizm değer ve güzelliklerini değeriyoruz ve hakkımızı istiyoruz. Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapan bu düzene karşı sesimizi yükseltiyoruz: Gelirde adalet, vergide adalet istiyoruz!" şeklinde konuştu. 

DİSK üyesi işçilerin talepleri ise şöyle

  • KDV-ÖTV gibi adaletsiz dolaylı vergiler düşürülsün. 
  • Gelir vergisi tarife ilk dilim oranı ücretlilerde yüzde 10'a düşürülsün.
  • Vergi tarife dilimleri artırılsın.
  • Ücretlerden ve tüketilen ürünlerden değil, kardan, ranttan daha fazla vergi alınsın.
  • Az kazananın az, çok kazananın çok vergi ödeyeceği bir vergi düzeni kurulsun.
  •  En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine çıkarılsın ve tüm emekli aylıkları bu oranda artırılsın.
  •  İş gücünün yaygın olduğu gelir kaybini telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır.
  • Bu hakların kullanımı önündeki tüm engeller kaldırılsın.