EMEK PARTİSİ ESKİŞEHİR: HAYDİ, FABRİKALARDAN MEYDANLARA 1 MAYIS'A!

EMEK PARTİSİ ESKİŞEHİR: HAYDİ, FABRİKALARDAN MEYDANLARA 1 MAYIS'A!

 

Emek Partisi Eskişehir İl Başkanı Ceren Kökoğlu, bugün gerçekleştirdiği açıklama ile tüm Eskişehir işçi ve emekçilerini 1 Mayıs'a güçlü bir şekilde katılmaya çağırdı. Kökoğlu, Türkiye'de iş ve yaşam koşullarının her geçen gün ağırlaştığını, milyonlarca emekçinin açlık ve yoksullukla mücadele ettiğini, işsizlik sorununun da giderek büyüdüğünü ifade etti. Ayrıca, hükümetin işçi sınıfı ve emekçilere yönelik saldırılarını da eleştirdi ve bunların son bulması gerektiğini vurguladı. 

Kökoğlu yaptığı açıklamada, "Sermaye ve iktidarı yağma, kâr ve rant düzenini rahatlıkla sürdürebilmek için sürekli yeni saldırı politikaları hazırlıyor. 2024 Bütçesi, Orta Vadeli Program (OVP) ve 12. Kalkınma Planında işçi sınıfı ve emekçiler için yine yoksulluk, yine işsizlik ve ağır sömürü var." ifadelerini kullandı. 

Bölgesel savaşların ve emperyalist politikaların da yoksul emekçileri olumsuz etkilediğini belirten Kökoğlu, "Bölgemiz ve dünyada halkların varlıklarına el koymak için birbirleriyle olan rekabeti bölgesel savaşlara dönüşen emperyalistlerin kâr hırsının faturasını yoksul emekçiler çekiyor. Milyonlarca insan savaşlar, açlık ve yoksulluk nedeniyle göç yollarında. Ülkemizi yönetenler de bu paylaşım savaşından pay kapma telaşına düştü. Savaş bölgelerine İHA’lar, SİHA’lar satılıyor ve sınır ötesi operasyonlarla bölge barışını tehdit etmeye devam ediyor. Türkiye bölge jandarması haline getirilmeye çalışılıyor. İsrail’in on binlerce Filistinlinin ölümüne yol açtığı katliamı karşısında sadece timsah gözyaşları döken ancak alttan alta Siyonist İsrail’e çelik, yakıt, yiyecek taşıyan gemilerle ticaretin sürmesine izin veren AKP iktidarı, halkı da markalı içecekleri boykot etmeye sevk ederek oyalıyor. Bu ikiyüzlü bir politikadır." şeklinde konuştu. 

1 Mayıs'ın, sömürüye, baskıya, yoksulluğa ve adaletsizliğe karşı seslerin yükseltildiği bir gün olduğunu belirten Kökoğlu, insanca çalışma ve yaşama koşullarının sağlanması için ülkenin dört bir tarafında mücadelelerin sürdüğünü belirtirken, "İşte Özak işçileri, Belediye, Agrobay, Fırın işçileri, Çaykur İşçileri, kamu işçileri. İşte özel okul öğretmenleri, kamu emekçileri, toprağını, doğasını savunan köylüler, çocuklarına okullarda bir öğün ücretsiz yemek için mücadele eden anneler, şiddete, cinayetlerin artışına karşı ses çıkaran kadınlar, işte parasız bilimsel ve laik eğitim için mücadele eden gençler… Ve işte kayyumlara karşı demokratik hakları için mücadele eden Kürtler… Yerel seçimlerde iktidarın aldığı hezimet bu baskılara, yoksullaştırma siyasetine, adaletsizliğe, şiddete, taleplerini seslendiren herkese yapılan hakaretlere karşı halkın birikmiş tepkisinin ürünüdür. Halk iktidara ‘dur’ demiş ve onu ‘topal ördek’ haline getirmiştir. 1 Mayıs’a yerel seçimlerde de açığa çıkan bu enerji ve değişim isteğiyle gidiyoruz." dedi. 

Kökoğlu, 1 Mayıs'ın her yerde sermayeye ve iktidara karşı gücün, birliğin ve dayanışmanın gösterildiği bir gün olduğunu vurgulayarak, tüm emekçileri ve işçi sınıfını bu mücadeleye katılmaya çağırdı. 

Emek Partisi Eskişehir İl Örgütünün Eskişehir İşçi ve emekçilerini şu talepler ile 1 Mayıs'a katılmaya çağırdı, 

  • Hayat pahalılığına, sömürüye, yoksulluğa, baskılara ve saldırılara son vermek için,
  • İnsanca çalışmak ve insanca yaşamak için,
  • Sendikal hak ve özgürlüklerimizi kazanmak için,
  • Gelirde adalet, vergide adalet, eşit işe, eşit ücret için,
  • İş cinayetlerinin son bulması, çocuk işçiliğinin yasaklanması için,
  • Bağımsız demokratik yargı ve adalet için,
  • Bölgede barış, Türkiye’de demokratik haklar ve özgürlükler için haydi; fabrikalardan meydanlara 1 Mayıs’a!