EĞİTİM-SEN ŞUBE BAŞKANI FAİK ALKAN: MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI DERT BAKANLIĞI OLDU

EĞİTİM-SEN ŞUBE BAŞKANI FAİK ALKAN: MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI DERT BAKANLIĞI OLDU

Kasım ayı  tatiline denk gelen “Kasım Semineri” çalışmalarının online olması talebiyle; HÜRRİYETÇİ EĞİTİM-SEN, EĞİTİM-SEN ve EĞİTİM-İŞ Şube Başkanları  Odunpazarı/Yediler Parkında ortak bir basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını okuyan EĞİTİM-SEN Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan “Milli Eğitim Bakanlığı dert bakanlığı oldu, video izlemek için okula öğretmen çağrılır mı?” dedi. Sözlerine iktidarın eğitim politikalarını hedef alarak devam eden Alkan “21. yüzyılda günübirlik alınan kararlarla bir ülkenin eğitim politikası başarılı olamaz. 21 yıldır aynı parti ve iktidar ülkenin eğitimine yön veriyor fakat her gelen bakan, gideni aratıyor ve gidenin yaptığını bozuyor. İstikrar yok, uzun vadede dini eğitim hariç planlama yok. En son karar da yani ara tatillerdeki seminer de bunlardan sadece biri” dedi. Sözlerine eğitim sistemindeki aksaklıkları dile getirerek devam eden Alkan “ Çocuklar okula aç geliyor, temizlik görevlisi yok, her gün öğretmene şiddet haberleri geliyor, depreme dayanıksız okullar, ikili eğitim…Bir ton sorun varken Bakanımıza tek dert seminer çalışması olmuştur.
Sayın Bakan,barınma ve yol sorunu yaşayan, Ek Dersini yola harcayan öğretmenlerin sesini Eskişehir'den haykırıyoruz, diyor ki arkadaşlarımız :Günlük Çifteler' e, Kırkaya , Sivrihisar'a 200 TL yol parası veriyoruz. Haftalık 1000 TL ödemeden evde de video izleyebilir,zoomdan toplantıya katılır,seminer tamamlayabilir ve en önemlisi dinlenebiliriz” dedi. Yapılacak olan seminerin içeriğine de vurgu yapan Alkan, Laik Eğitim vurgusu yaparak “BİLİMSEL, LAİK BİR EĞİTİM İSTİYORUZ!
Kasım ara tatilinde seminerlerin yüzyüze yapılması kararından çok seminerin son günü tüm öğretmenlere verilecek olan"din öğretimi "semineri" nin anlamının ve içeriğinin hangi mesajlar barındırdığı Eğitim Sen' in temel tartışma konusudur.
Artık siyasal iktidar ve MEB daha teokratik bir eğitim isteniyor. Tarikatlar tarafından paylaşılan MEB, vites büyüterek,gümbür gümbür "laik eğitimin tabutuna son çivileri de çakmak istiyor.
Bilimsel,laik ve kamusal eğitim bu ülkenin olmazsa olmazıdır. Bugün eğitimde yaşanılan bütün soruların kaynağı uzaklaşılan bu olgulardır” dedi.