EĞİTİM-SEN ESKİŞEHİR ŞUBE BAŞKANI ALKAN, EĞİTİM SİSTEMİMİZİN TEMEL SORUNU İSTİKRARSIZ VE BİLİMSEL OLMAYAN BAKANLIK POLİTİKALARDIR!

EĞİTİM-SEN ESKİŞEHİR ŞUBE BAŞKANI ALKAN, EĞİTİM SİSTEMİMİZİN TEMEL SORUNU İSTİKRARSIZ VE BİLİMSEL OLMAYAN BAKANLIK POLİTİKALARDIR!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in Dün yaptığı açıklamarın ardından konuşan Eğitin-Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, "Eğitime dair sorunların bilimsel ölçütler ile çözmek yerine günü kurtarmaya yönelik açıklamalar ile geçmiş Bakanlarımız ortak noktasıdır. Altyapı sorunu  çözülmeden hiçbir mesele halledilemez." ifadelerini kullandı. 

Alkan Bakan Tekin'in liselere sınıf tekrarı, açık liselere geçişin zorlaştırılması ve devamsızlığa 0 tolerans açıklamalarının ardından "Milli Eğitim Bakanımızın basına düşen, sınıfta kalma, açık lise ve devamsızlıkla ilgili açıklamaları eğitim sistemimize bakışın gerçeklikten ne uzak olduğunu ortaya koymaktadır." dedi. 

Alkan Eğitime katılımın son yıllarda giderek düştüğünü vurgularken, "2011-2012 Eğitim yılında eğitime başlayan öğrencilerin büyük çoğunluğu 12 yıl sonunda eğitimlerini bitiremediler. Açık ortaokul ve liselere geçiş patladı. Eskişehir'de bu zaman diliminde açık Ortaöğretime 5449 erkek, 6294 kız  öğrenci kayıt yaptırdı kısaca örgün eğitimin dışına çıktı. Bu kız çocuklarının yüksek oranı nasıl açıklanacaktır?" istikrarsız politikaların sorunlarını tetiklediğini, "2002 yılından bugüne kadar 9 Milli Eğitim Bakanı değiştiren, istikrarsız politikalara imza atan hatta bir önceki Bakanın uygulamalarını ilk ortadan kaldıran aynı iktidarın mensupları değilmiş gibi hareket ediliyor. Onlarca kez sistem değişti. 6 kez liseye giriş, 3 kez üniversiteye giriş sistemi, eğitim emekçilerine, paydaşlarına ve velilere sorulmadan değiştirildi. Sonuç ortada. Mutsuz bir gençlik, işine yabancılaşan eğitimciler, okul ve öğretmen peşinde koşan para kaynağı veliler." diyerek açıkladı. 

Ayrıca MESEM projesi  ve Eskişehir'deki dersliklerin yetersizliğine de parmak basan Alkan, MESEM projesine dair, "Sorun Eskişehir Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde olduğu gibi MESEM Projesi ile örgün eğitimin bitirilmesidir. En az 720 bin çocuk, “çocuk işçi” olarak çalıştırılıyor bu merkezlerde . Temelinde yoksulluk olan Mesleki eğitim merkezlerinde 502 bin çocuk haftanın 4 günü çalıştırılıyor ve istatistiklerde okula gidiyor gösteriliyor. 801 çocuk iş cinayetlerinde yaşamını kaybetti.Yüz binlerce çocuğun çocukluğu çalındı sorun budur." ifadelerini kullanırken dersliklerin ve okulların azlığına dair ise  "Eskişehir gibi göç alan illerde derslik üretemeyen  bürokrasi ayda bir il milli eğitim müdürü değiştirerek sorunları çözmek yerine ötelemiştir. Bırakın diğer sorunları Emek Mahallesinde bir Anadolu lisesi dahi yapılamamıştır." diyerek dikkat çekti." 

Okulların depreme hazırlığı konusunda bir bilgi alınamadığını söyleyen Alkan, "Ülkede olduğu gibi Eskişehir'de  depreme kaç okulumuz hazırlıklıdır? Bu sorunun cevabını bir önceki Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre vermedi. Yeni Milli Eğitim Müdürümüz bu konuda Eskişehir kamuoyuna açıklama yapmalıdır. 
Eğitim Sen olarak eğitimde istikrarsız bakanlık politikaları ile sorunların çözümü konusunda ümitli değiliz." şeklinde konuştu.