BİR YASAK KARARI DA ESKİŞEHİR VALİLİĞİNDEN

BİR YASAK KARARI DA ESKİŞEHİR VALİLİĞİNDEN

Adana'dan sonra Eskişehir de ardı ardına gelen festival yasaklarına katıldı. Eskişehir Valiliği, 14-15 Ekim tarihlerinde Botanik Park'ta düzenlenmesi planlanan Octoberfest etkinliğine yasak getirdi.

 

Eskişehir Valiliğinin yasak kararına ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

 

Vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine dair uluslararası sözleşmeler, T.C. Anayasası ve yasalardan kaynaklanan hak ve özgürlüklerini tam ve güvenli bir şekilde kullanabilmelerinin temini ile İlimizde huzur ortamının, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması amacıyla; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesinin (a) ve (c) fıkraları, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. maddelerindeki hükümler gereğince, İlimiz Odunpazarı ilçesi Orhangazi Mahallesi sınırlarında yer alan Botanik Park içerisindeki işletmede 14 -15 Ekim 2023 tarihlerinde yapılacağı öğrenilen festival (işletmenin ruhsatında kapasitesi ve çalışma saatleri belirtilmiş haklar saklı kalmak kaydıyla) Eskişehir Valiliğinin 11.10.2023 tarih ve 317 sayılı kararı ile 14.10.2023 tarihi saat: 00.01 ile 15.10.2023 tarihi saat: 24.00’a kadar (2) gün süre ile yasaklanmıştır."

10 Ekim'de Eğitim Bir-Sen ve Yenilikçi Sendika Şube başkanları festivalin iptalini isteyen bir açıklama yapmıştı.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt festivalin yasaklanmasını eleştirerek "Her yıl Eskişehir'in adının festival yasaklarıyla anılması şehrimizin marka değerine gölge düşürmektedir. Üç beş kendini bilmezin dayatmaları yüzünden bu şehrin gençlerini üzmeyin." dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan da "Belirli çevrelerin etkisi altında, 'genel asayişin sağlanması amacı' gerekçe gösterilerek, festivallerin yasaklanması, iktidarın yaşam tarzına yönelik müdahaleci yaklaşımını net bir biçimde gösteren uygulamalarıdır." diye belirtti