BAKAN IŞIKHAN'DAN MEMUR MAAŞI AÇIKLAMASI

BAKAN IŞIKHAN'DAN MEMUR MAAŞI AÇIKLAMASI

TRT Haber'in  yayınladığı habere göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Ankara'da basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Işıkhan, memur maaşlarına dikkat çekerek, emekli maaşlarına yönelik çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

Işıkhan, "Memur ve memur emeklilerimiz için enflasyon hedeflemelerine göre Ocak 2024’te yapılacak artış yaklaşık yüzde 50'ye yaklaşacaktır. En düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 liradan yaklaşık olarak 33 bin lira seviyelerine çıkacaktır." dedi.

Emekli maaşı konusunda ise çalışmaların devam ettiğini belirten Işıkhan, "Çalışma tamamlandığında Cumhurbaşkanımıza sunulacaktır. İktidarımız boyunca emeklilerimizi, işçilerimizi, memurlarımızı enflasyona ezdirmedik. Bundan sonra da aynı anlayışla devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Işıkhan, EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) kapsamında 1 milyon 899 bin kişinin emeklilik işleminin tamamlandığını ve maaşlarının henüz bağlanmayan EYT'lilerin yıl sonuna kadar haklarını alacaklarını söyledi.

Bakan Işıkhan, seçim vaatleri kapsamında bir dizi düzenlemenin hayata geçirileceğini de belirtti. Bu düzenlemeler arasında BAĞ-KUR prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200'ye düşürülerek SSK'lılarla eşitlenmesi, 1 milyon BAĞ-KUR'luyu kapsayan Aile Koruma Kalkanı, isteğe bağlı sigorta kapsamında ev kadınlarına prim desteği verilmesi gibi önemli adımlar bulunuyor. Ayrıca, birinci dereceye ulaşmış tüm devlet memurlarına 3600 ek gösterge verilmesi ve yaşlı bakım sigortasının hayata geçirilmesi de planlar arasında yer alıyor.