10 EKİM ANKARA GAR KATLİAMININ ÜZERİNDEN 8 YIL GEÇTİ, EMEK PARTİSİ ESKİŞEHİR İL ÖRGÜTÜ'NDEN AÇIKLAMA

10 EKİM ANKARA GAR KATLİAMININ ÜZERİNDEN 8 YIL GEÇTİ, EMEK PARTİSİ ESKİŞEHİR İL ÖRGÜTÜ'NDEN AÇIKLAMA

10 Ekim 2015'te Ankara'da KESK, DİSK, TMMOB ve siyasi partilerin ortak düzenlediği barış mitingine yapılan saldırının üzerinden sekiz yıl geçti. Hayatını kaybeden 102 vatandaş ve yaralanan yüzlerce kişinin adalet mücadelesi ise devam ediyor. Emek Partisi Eskişehir İl Örgütü yaşamını yitirenleri anmak ve adalet talebini yenilemek için basın açıklaması yaptı. 

Yapılan açıklamada katliamın yaşanıldığı dönemdeki siyasi süreç, "Katliam 2015 yılındaki siyasal tablo içinde yaşandı. 2014 yılında yapılan MGK toplantısında Kürt siyasi hareketi için ‘Çöktürme Planı’ kararı alınmıştı ve bu hedefin ilk adımı olarak Dolmabahçe’de Çözüm Masası devrilmişti. 7 Haziran seçimlerinde tek başına iktidar olma şansını kaybeden AKP iktidarı seçim sonuçlarını tanımadı ve ardından güvenlik politikalarını devreye soktu. Seçimlerin hemen ardından iki polisin öldürülmesi, Suruç’ta Rojava’ya gitmek üzere toplanan gençlerin basın açıklamasında IŞİD canlı bombalarının katliam yapması iktidarın işini kolaylaştırdı. Bundan sonra bombalar İstanbul ve Ankara’da patlamaya devam edecek, Kürtlerin yaşadığı kentlerde sokağa çıkma yasakları ilan edilerek sivil halk kuşatılacaktı. Suruç katliamından kısa bir süre önce askeri birlikler Suriye sınırına yığılmaya başlamıştı bile. Türkiye sınırına yakın bölgelerde kurulan Kürt özerk bölgeleri IŞİD akınlarına maruz kalırken Suriye’de kendilerine bağlı cihatçı, selefici çeteleri destekleyen Türkiye, vekalet savaşına tutuşan emperyalist devletler ve bölge devletleri paylaşım savaşına tutuşmuşlardı. AKP iktidarı da hem bu kaos ortamından yararlanmak hem de içerideki Kürt dinamiğini bastırmak için şiddet politikasına ve savaş kışkırtıcılığına soyundu. Ama öncelikle seçimin kazanılması, muhalefetin bastırılması gerekiyordu." şeklinde özetlendi. 

Açıklamda, katliamın ardından işleyen dava sürecinde yaşananlar ise, "10 Ekim davası boyunca IŞİD canilerinin katliamı nasıl göz göre göre işlediğinin belge ve kanıtlarının ortaya çıkmasına rağmen gerçeğin tam olarak aydınlatılmasının önüne sayısız engeller çıkarılmıştır. Katliamın karanlıkta kalması için ellerinden geleni yapanlar katliamın gerçekleştiği dönemde kullanılan yöntemlerin aynısını uyguluyorlar. IŞİD’e dün “öfkeli çocuklar” diyen ve gerçek anlamda IŞİD’le hiçbir zaman mücadele etmeyen siyasal iktidarın sözcülerinin politik motivasyonu hem 10 Ekim davasında hem de bugün Kobane davasında kendisini göstermektedir. Demokratik bir ülke ve barış isteyenlerin katledildiği 10 Ekim katliamının arkasında büyük bir siyasal ağ vardır. Bu ağ katillere yol vermiş, göz yummuş ve neredeyse korumuştur. Katliam sadece Türkiye için değil Ortadoğu’da bugün yaşananlar açısından da bir düğüm noktasıdır." denilerek anlatıldı. 

Emek Partisi Eskişehir İl Örgütü açıklamada "10 Ekim’de barış ve demokrasi için hayatını kaybedenlerin anılarını barış, demokrasi ve özgürlük mücadelemizde yaşatacağız. Gerçek sorumluları biliyoruz ve cezalandırılması için de mücadele etmeye devam edeceğiz. 10 Ekim’in yaraları ülkede ve bölgede barış ve demokrasi için mücadele eden ezilen ve sömürülen halklar saracaktır." ifadeleri adalet ve demokrasi mücadelesinde kararlılık mesajı verdi.