FUTBOL ANALİZ 32. HAFTA

                                                        DERBİ ANALİZ

Spor Toto Süper Ligi’n 32. Haftasında oynanacak olan Beşiktaş-Galatasaray derbisinin maç öncesi beklentilerini analiz etmek istedik. Şampiyonluk yarışının kritik haftalarının, kritik maçı olarak yorumlanan bu karşılaşma iki takım için de büyük önem arz ediyor.

Değerlendirmeye başlayacak olursak, ilk önce Beşiktaş’ın Ghezzal eksikliğine vurgu yapmak gerekir. Çünkü Ghezzal’ın olmayışı, Beşiktaş’ın iki göbek ve bir defansif oyun kurucu ile çıkması anlamına geliyor. Ofansif orta saha bağlantısı olmadan ne kadar yaratıcı olacaklarını merak ediyorum. İlk maçta da ofansif orta saha olmadan çıkan Beşiktaş’ın sadece kanat varyasyonları ile etkili olmaya çalışması hiç iç açıcı bir oyun ve sonuç oluşturmadı kendileri adına. Ama Galatasaray’ın son haftalarda ki zaaflarından biri yan toplar. Özellikle Sacha Boey ile eşleşen kanat oyuncuları, Sacha Boey’in yan toplarda ki etkisizliğinden dolayı tehlike yaratmaya devam ediyorlar. Cenk Tosun’da yan toplarda etkili bir oyuncu olması sebebi ile Beşiktaş’ın bu zaafı kullanmak isteyeceklerinden eminim. Beşiktaş’ın orta sahada ki oyuncu sayısı üstünlüğünü nasıl kullanacağı merak ettiklerim arasında. İlk maç bu avantajı kullanmalarına engel olan çok enerjik bir Galatasaray orta sahası vardı. Mertens’in daha fazla geriye gelip destek olmasını bekleyebiliriz bu maç özelinde. Ama asıl belirleyici durum; Galatasaray’ın önde baskıyı Karagümrük maçı gibi yeniden tercih edip etmeyeceği olacaktır. Beşiktaş geriden oyun kurmakta zorlanan bir ekip olsa da çözümü, ligin en iyi sırtı dönük oynayan forveti Aboubakar’a doğru uzun top atarak buluyorlar. Aboubakar’da gelen topu orta saha ile buluşturmakta zorlanmıyor. Önde baskı ile karşılaşan Beşiktaş’ın en çok kullandığı formül bu ve başarılı bir şekilde uyguladıklarını söyleyebiliriz. O yüzden bence Galatasaray 2. Bölgede savunmayı başlatmalıdır. Bu hem Beşiktaş’ı hücumda daha dar alanlara sürükler, hem de Galatasaray’ın top 3. Bölgeye gelmeye ulaşmadan daha çok top kazanmalarını sağlayacaktır. Bu maçın birde mental analizini yapmak gerekir. Çünkü Galatasaray büyük maçlarda rakibine oyundaki üstünlüğünü çok çabuk kabul ettiren bir takım. Belli ki büyük maçlara bambaşka bir konsantrasyonla çıkıyorlar. Beşiktaş açısından da, Vodafone Park’da hala Galatasaray’a yenilmediler. 2016’da açılan stadyum hala Galatasaray galibiyeti görmedi. Bu çok dikkat çekici bir istatistik. Çarşı grubunda etkisini asla görmezden gelmemek gerekir. Beşiktaş’ın Avrupa’da ki başarısının en büyük mimarlarından biri olup, Napoli’ye Leipzig’e neler yaşattıklarını hatırlamakta fayda var. Çarşısının da büyük maçlara ayrı hazırlandığını atlamayalım.

 

 

Maç sonucuna gelecek olursak, gollü bir müsabaka bekliyorum. Mücadele dozajı yüksek olacak ve hakemin bu sertliğe ne kadar izin vereceği tempoyu belirleyici unsur olacaktır. Galatasaray’ı oyuncu kalitesinden dolayı bir adım önde görsem de, son haftaların formda takımı Beşiktaş’ın da asla kolay kolay pes etmeyen ve en ufak hatayı, konsantrasyon kaybını affetmeyeceğini bilmek gerekir.