TKP ESKİŞEHİR 1. MİLLETVEKİLİ SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI DURSUN ALKAN İLE 1 GÜN

 Türkiye Komünist Partisi Eskişehir'de milletvekili adaylarıyla yoğun  bir çalışma yürütüyor. Adaylarını Eskişehir'in emekçilerinden oluşturmaya özen göstermiş TKP. Bizim bir gün boyunca takip ettiğimiz 1. sıra adayı Dursun alkan emekli bir esnaf. Diğer adaylardan Mahmut Yazgan motokurye, Taylan Adıgüzel ise hem okuyup hem alışan bir üniversite öğrencisi olarak dikkat çekiyor. Adayları da çalışma biçimleri de TKP'nin Eskişehir'de söylemek istediği sözün bir yansıması gibi. Alkan'ın çalışmalarını takip ederken verdiğimiz kısa bir arada bizlere "tabandan örgütlenmeliyiz" diyor yerellerden genele doğru birleşeceğiz ve ülkeyi böyle yöneteceğiz"...

Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

 Vişnelik Mahallesinde esnafları ziyaret eden, sokaklarda, parklarda seçim bildirilerini dağıtan, vatandaştan oy isteyen 6-7 kişilik mütevazi bir ekiple bir gün geçirdik. TKP'li gençler Eskişehirli'ye "oylarımızı patronlara değil işçilere, bizlerin halinden anlayacak olan emekçilere verelim" diyerek sesleniyorlar. Dursun Alkan ise hem semt esnafına hem vatandaşa TKP'nin seçimlere dair ne söylediğini anlatıyor. Esnaf, Parklarda ve kahvelerde de vatandaş Alkan'a hak veriyor, "Tek adam rejiminden kurtulmalıyız" diyenler bu semtte çoğunlukta. Ancak Alkan, "ülkede solun güçlenmesi lazım" diyerek halktan milletvekili seçimlerinde oy istiyor. "CHP, AKP 1-2 puan oy kaybetse ya da kazansa onlar için bir anlam ifade etmez, belki milletvekili sayılarını bile değiştirmez ama sosyalistlerin alacağı %2'lik oyun bile siyasi iklimi nasıl değiştireceğini düşünün" diyor. 

 

Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

 Girilen dükkanlar sohbet edilen vatandaşların sayısı arttıkça yorulan ekip kahvelerde kısa kısa molalar veriyor fakat bu molalar da hemen seçim çalışmasının bir parçası oluyor. Kahvede vatandaşın sıkıntılarını dinlerken bir emeklinin "biz de bir Sabancı, Koç olalım demiyoruz  ama 7500 TL ile de yaşamaya mahkum edilmek istemiyoruz" yorumu üzerine Alkan, " hakkımız olanı eşitçe paylaşalım istiyoruz" diyor. 

Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

 Dursun Alkan kendisi de bu semtte uzun yıllar esnaflık yapmış. Bir Tekel bayisi işletmiş. Bu sebeple hem çevre esnaf hem de mahalleli kendisini iyi tanıyor. Eski dükkanının yakınlarında bir esnafla sohbet ederken soğutucu dolapların maliyetinden dolayı 2 senedir dondurma satmadığını söyleyen bir bakkala "biz de zaten elektrik masrafları mahvetti öyle kapattık" diyor ve ekliyor, "bizim bu halimizi müteahhitler patronlar nasıl anlasın, onlar milletvekili olacağına bizler olalım"...

Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

 TKP'nin Vişnelik Semt evi ise son durağımız. çalışmaların ardından Alkan ile kısa bir röportaj yapma fırsatı buluyoruz sorularımızı ilgi ve samimiyetle yanıtlıyor, "keşke basından herkes gelse, sorsa da bizler de politikalarımızı, seçim çalışmalarımızı anlatsak" diyerek ekliyor,

 

Dursun Alkan kimdir, TKP'den neden milletvekili adayısınız?

 Emekliyim. 15 yaşından itibaren özellikle inşaat sektöründe işçlik 25 yaşından itibaren de esnaflık yaparak geçimimi sağladım. 12 sene önce memleketim Kars'tan Eskişehir'e geldim ve burada da bakkal işlettikten sonra emekli oldum. Biri üniversite biri lise öğrencisi iki çocuğum var. Benim siyasete girişimin de TKP ile birlikte yol yürümemin sebebi de çocuklarım için duyduğum gelecek kaygısıdır. Hem eğitimdeki yetersizlik hem de işsizlik sorunu ile birlikte kendimizin ve çocuklarımın geleceği için hissettiğim kaygılar beni elimi taşın altına koymaya mücadele etmeye itti. 

 TKP bu seçimlerde halka ne vaat ediyor, çağrısı nedir?

 TKP ilkeli bir parti. Tek adam rejiminin kurduğu düzeni yıkmak yerine kamucu, laik bir düzen inşa etmek istiyor. Bizler bu ilkelerimizden taviz vermeden bir çalışma yürütüyoruz. Özellikle düzenin partileri siyasi konjonktür değiştikçe söylemlerini ve ilkelerini değiştiriyor. Vekillik pazarlıkları yapılıyor. Biz ise aynı şeyi söylüyoruz, özelleştirilen işletmeleri devletleştireceğiz, gençlerin eğitimine önem vereceğiz geleceksizliğe de işsizliğe de çözümü kamucu politikalarla önleyeceğiz. 

 Seçim çalışmalarında zorluklarla karşılaşıyor musunuz?

 Elbette karşılaştığımız zorluklar var. Özellikle de Özal zamanı çıkartılan, şu günlerde de MHP geçebilsin diye %7'ye düşürülen baraj seçmenlerde bize verilen oyların boşa gideceği hissini yaratıyor. Fakat biz çalışmalarımızı sadece bir seçim çalışması olarak görmüyoruz. Sosyalistlerin oyunun artması demek ülkede bozulan siyasi dengenin de yeniden yerine gelmesi anlamını taşıyacak. Bizler sesimizi daha güçlü duyurdukça da ülkeyi birlikte değiştirme gücümüz olacak. 

11 İlimizi etkileyen depremde sol-sosyalist partilerin çalışmaları halk tarafından olumlu karşılandı. Eskişehir'de de 37.000'den fazla depremzede vatandaş olduğu biliniyor, buraya dair çalışmalarınız nelerdir?

 Bizim de bölgede ve burada depremzedelerle yardımlaşmamız toplumda olumlu bir tepkiye yol açtı. Semt evlerimiz aracılığıyla toplanan yardımlar deprem bölgesine ulaştı, buraya gelen depremzede vatandaşların ihtiyaçları için yine çalışmalarımızla yardımcı olmaya çalışıyoruz. Zaten devletin depremden sonra düştüğü konum ortada, halktan para ister duruma düşmüş. Bizim ve diğer partilerdeki arkadaşların çalışmalarının iyi tepkiler alması ve sahiplenilmesi halkın kime güven duyduğunu gayet iyi gösteriyor. 

Son olarak Eskişehirli vatandaşlar size ve TKP'ye neden oy vermeliler?

 Öncelikle ekonomik krizden çıkışı da refahın artışını da özelleştirilen kamu kuruluşlarının devletleştirilmesinde görüyoruz. Gençlerimizin istihdam sorununun da geleceksizlik sorunununda çözümü budur. Laiklik ilkesinin içi boş şekilde değil amasız fakatsız savunulması eğitimden devlet işlerinin tamamına toplumsal yaşamın tamamında uygulanması bizim temel ilkelerimizden. Gençler için nitelikli bir eğitimin garanti altına alınmasını da savunacağız. gençlerin ülkemizden gitmesinin önüne böyle de geçmiş olacağız. Ayrıca bağımsız bir Türkiye demek emperyalistlerden NATO'dan söz edildiğinde anlamsız bir kavram oluyor. Biz bağımsız bir Türkiye derken NATO'dan da acilen çıkılmalıdır diyoruz. 

 

Sevgili okurlarımız 1 aday 1 gün serimizin ilk sayısında TKP ile birlikteydik ilerleyen günlerde diğer siyasi partilerin seçim çalışmalarını takip edip adaylarıyla röportajlar gerçekleştireceğiz. Eskişehir'in Sesi'ni takip etmeye devam edin.