CUMHURİYET HALK PARTİSİ ESKİŞEHİR 1. SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI UTKU ÇAKIRÖZER İLE 1 GÜN

 Cumhuriyet Halk Partisi Türkiye için son dönemin en önemli seçimine iddialı giriyor.  Eskişehir için ise seçim atmosferi çekişmeli görünüyor. 1. sıra milletvekili adayı Utku Çakırözer ile Eskişehir'li gençlerle gerçekleştireceği toplantı öncesi Porsuk Misafir Evi'nde buluşuyoruz. 15-20 gençten oluşan grubun içinde CHP'ye ve Kemal Kılıçdaroğlu'na oy vermeyi düşünmeyenler de var. Grup, çeşitli fakültelerden üniversite öğrencileri ve genç avukatlardan oluşuyor. Birkaç genç çeşitli STK'ların veya öğrenci kulüplerinin temsilcileri.  Utku Çakırözer kısa bir giriş konuşması yapıyor, kendini tanıtıyor.

Fotoğraf. Eskişehir'in Sesi

Gençlerin çokça soruları ve talepleri var. Bir genç hemen söz alıyor. "Ben özel eğitim öğretmenliği okuyorum, buraya gelirken de çevremdeki arkadaşlarıma siz de gelin dedim. Fakat arkadaşlarım ileride atanamayacakları korkusu ile buraya gelmekten çekindiler. Size sorum şu, gençlerin siyasete katılması, gelecek kaygısı çekmeden siyasi düşüncelerini ifade edebilmesi için ne yapcaksınız?".

Çakırözer onaylar bir ifade ile başını sallıyor ve cevaplıyor "21 yıllık AKP iktidarının gençler üzerindeki en olumsuz etkisi onları fikrini beyan etmekten korkar hale getirmek oldu. Bugün geldiğimiz noktada tweet atan gençleri göz altına almaya giden bir iktidar ile karşı karşıyayız, Üniversite öğrencilerini bugünden için bile değil, gelecekte kamuda işe girebilirim öğretmen olamam kaygısıyla yaşatan bu düzeni değiştirmemiz gerekiyor..."

Fotoğraf. Eskişehir'in Sesi

 Kemal Kılıçdaroğlu'nun "hak, hukuk, adalet" vurgusu CHP milletvekili adaylarının da seçim çalışmaşarında ısrarla üzerinde durduğu bir söylem.  Utku Çakırözer'de gelen ilk sorunun ardından bu vurguyu yapıyor, "Gençler hem sivil toplumun hem de siyasetin parçası olmalılar, bu alanda boy gösteriyorlar diye de mülakatlarda elenmekten korkmamalılar." diyor.

Fotoğraf. Eskişehir'in Sesi

 Ardından söz alan bir genç ise CHP Eskişehir milletvekili adaylarını ve adayların belirlenme süreci ile ilgili sorusunu soruyor. "Yıllardır çeşitli partilerde adaylıklar akrabalık veya yakınlık ilişkileriyle belirleniyor, CHP listeleri nasıl oluşuyor?" 

 Çakırözerin cevabı gençleri de göreve çağıran cinsten,"Öncelikle Kemal Bey’in CHP'ye vermiş olduğu bir söz var, milletvekillerini ‘Genel Başkanlar değil halk belirleyecek.’ Ön seçimler her zaman doğru isimin çıkmasına sebep olmayabilir ancak kesinlikle kanaati gösterir. Şu an içinde bulunduğumuz ittifakların çeşitli adaylarını kendi listelerimizden göstermek durumunda olduğumuz için bu sözümüzü gerçekleştiremiyoruz." diyor. "Bu seçimlerden sonra en büyük vaatlerimizden biri de seçim barajını aşağıya indirmek. Baraj sorunu olmadan vatandaşlar istedikleri partilere oy verebilecekler. Ayrıca, örneğin siz gençler çeşitli sivil toplum oluşumların ya da kulüplerin parçasısınız. Talepleriniz etrafında sizleri temsil edecek ve ihtiyaçlarınız için çalışacak adayları destekleyeceğinizi partiye belli ederseniz aday belirleme sürecinde sizlerin de söz hakkı olur" şeklinde açıklıyor."Ayrıca kadın ve genç kotaları çok önemli şimdi belki de bu kotaları doldurabilmek için gösterdiğimiz adaylar ön seçimler formülüyle hem kadınların hem gençlerin katılımını garanti altına alacak. Son olarak gençler olarak sizin de gönül verdiğiniz parti içinde çalışmalara katılmanız, onun için emek vermeniz o partiler tarafından temsil edilebilmeniz için önemli..."

"Ayrıca kadın ve genç kotaları çok önemli şimdi belki de bu kotaları doldurabilmek için gösterdiğimiz adaylar ön seçimler formülüyle hem kadınların hem gençlerin katılımını garanti altına alacak. Son olarak gençler olarak sizin de gönül verdiğiniz parti içinde çalışmalarıa katılmanız, onun için emek sarfetmeniz o partiler tarafından temsil edilebilmeniz için önemli..."

Fotoğraf. Eskişehir'in Sesi

 Ardından Konu tekrar 14 Mayıs'a ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına geliyor. Memleket partisine ve Muharrem İnce'ye oy vereceğini söyleyen bir genç, " Kılıçdaroğlu'nun adaylığı kazanamayacağı çağrışımını yapıyor, Anketlerde geride görünüyordu. Diğer adayların cumhurbaşkanı adayı olması gerekmiyor muydu?" şeklinde soru soruyor. 

Çakırözer hem adaylık sürecinin artık tamamlandığını hem de Kemal Kılıçdaroğlu'nun birleştirici bir aday olarak öne çıktığı vurgusunu yaptıktan sonra ekliyor, " Kemal Bey'in Adaylığı her siyasi partinin aday belirdeği süreç nasıl tamamlandıysa artık tamamlandı..." "Seçim sonuçlarının ve şu anki durumun gösterdiği şey ise kendisinin en önde olduğu, bu yüzden gençliğin oyunu kullanırken demin de anlattığımız hak, hukuk, adalet kavramlarına bu kadar önem veren adaya yönelmesi gerekiyor." diyor. 

Bu Konu gençler arasında kısa bir tartışmaya da sebep oluyor. Memleket partisine oy vermeyi düşünen gencin "6'lı ittifakın ülkeyi hemfikir olup yönetebileceğini düşünmüyorum." demesi üzerine genç bir kadın avukat,"Ben Saadet partisi ile tamamen zıt düşünsem de ülke meselelerini konuşabilmek için bir araya gelebilmemizi çok olumlu buluyorum" diyor.

Fotoğraf. Eskişehir'in Sesi

 İnşaat mühendisliği öğrencisi bir gencin deprem yönetmeliği ve denetimi üzerine sorduğu soru etkinliğin son sorusu. "Yapı denetimi ve deprem yönetimi açısından neler söylüyorsunuz..." 

 Utku Çakırözerin cevabı net, "hem inşaat yapan müteahitleri hem de denetimcileri yasa önünde sorumlu kılmamız çok önemli. Denetimcilerin de yasal açıdan mesuliyeti suç işlersem cezasını çekeceğim demeleri bu işlere karıştırılan hilenin önüne geçebilir. Ayrıca afet yönetiminde liyakat son depremde de önümüze açıkça çıktı. Uzmanı olmadığı bir alanda kurum yöneticiliği yapan yöneticiler nedeniyle müdaheleler tıkandı ve aksadı. Kesinlikle liyakatli isimleri karar alıcı konumlara getireceğiz." diyor.

 Programın sonunda gençlerle kısa bir sohbetin ardından numarasını veriyor Çakırözer. "İhtiyaç anında çekinmeden arayabilirsiniz." diyor. Bir hatıra fotoğrafı çekiliyor, seçimlerden sonra vaatlerin takibi için tekrar buluşmak üzere sözleşiliyor.

Fotoğraf. Eskişehir'in Sesi

 Ardından takip edeceğimiz programında ani bir değişiklik odluğunu öğreniyoruz. o gün için artık ayrılmamız gerekiyor. Ertesi gün sorularımızı cevaplamak için bizlerle tekrar bir araya geliyor. 

Fotoğraf. Eskişehir'in Sesi

Utku Çakırözer Kimdir, neden CHP'den milletvekili adayısınız?

 Eskişehir Doğumluyum Babam PTT memuru annem fabrika işçisi. Üniversite yıllarına kadar Eskişehir'de okudum, ardından üniversite okumak için eskişehirden ayrıldım. Mezun olduktan sonra gazeteciliğe başladım. 22 yıl gazetecilik yaptıktan sonra siyasete girdim.4 dönemdir milletvekiliyim. Siyasete girme sebebim de ifade ve basın özgürlüğü alanında yaşanan sorunların çözümüne katkı sunmak. Mecliste basın ve ifade özgürlüğü alanında aktif olarak çalışıyorum, bu alandaki kısıtlamaları raporluyorum. Ayrıca gazetecilik dönemimde uzmanlaştığım dış politika ve güvenlik alanına ilişkin yasama çalışmalarına katkı sağlıyorum. 

Cumhuriyet Halk Partisi'nin ve Millet İttifakı'nın bu seçimlerde sözü nedir?

 Millet İttifakı'nın ve Adayımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözü, artık işlemez hale gelen ve Türkiye'nin sorunlarına çözüm getiremeyen "Tek adam yönetimi" denilen bu ucube başkanlık siteminden kurtarmak. Çünkü tek adam yönetimi nedeniyle demokrasimiz işlemiyor, ekonomimiz felce uğramış durumda. Dış politika da yalnızlaşmış durumdayızç İç politikada da vatandaşlarımız hakettikleri yaşam standartlarına erişemiyorlar. En önemli vaadimiz güçler ayrılığına dayalı, dengeli denetlemenin işediği, özellikle tarafsız yargının işlediği, basının denetleme görevini yaptığı, yasamanın yürütmenin etkisinden kurtularak yasa çıkardığı bir düzen yaratmak istiyoruz. Ayrıca Türkiye'de en çok arzulanan kavram adalet kavramı. Millet İttifakı olarak adaleti tesis edeceğiz

11 İli etkileyen depremde CHP'li belediyelerin çalışmaları dikkat çekti. Eskişehir'de de 37.000 depremzede vatandaşımız bulunuyor. CHP depremzdelerin talepleri ve istekleri açısından nasıl çalışmalar yürütüyor, deprem sonrası vatandaşların arasıdna gelişen dayanışma siyasal iklimde bir değişikliğin habercisi olabilir mİ?

 Tek adam rejiminin ve liyakatsizliğin deprem anında nasıl bir felç geçirdiğini hepimiz gördük. Liyakatsiz yöneticilerin verdiği kararların on binlerce vatandaşımızın canına mal oluşunu seyrettik. Biz CHP grubu ve belediyelerimiz 24 saat içinde koordine olup deprem bölgesine gittiğimizde devlet kurumlarının dağınıklığını bizzat gördüm. 72 saate varıncaya kadar koordinasyonsuzluk devam etti. Orada olan imkanların bile kullanılamayışını izledik. Sivil toplumun belediyelerimizin ve insanların aramızda ördüğümüz dayanışma seçimlere de yansıyacak. Eskişehire gelen depremzede vatandaşlarla Eskişehirli müthiş bir dayanışma gösterdi. Belediyelerimiz ve vatandaşlarımız hem maddi hem sosyal destekleri ile depremzedelerle dayanıştılar. 

CHP Eskişehir'de hangi ihtiyaçları çözmeye aday?

 Eskişehir hoşgörünün ve özgürlüklerin şehriydi. İnsanların burada yaşamaktan mutlu olduğu bir şehirdi. Ancak Tek adam yönetiminin son dönemlerde kurduğu baskı ortamı burada da hissediliyor. Zamları protesto etmek için yürümek isteyen vatandaşlara, yurt ve konut sorunu sebebiyle eylem yapmak isteyen öğrencilere polis şiddeti ile müdehale edildi. Eskişehir'i öncelikle tekrar özgürlükler şehri haline tekrar getieceğiz. Ayrıca Eskişehir bölgenin merkezi iliydi. Yürütilen başarılı belediyecilik çalışmalarıyla birlikte iç turizmde de lider bir kent. Ancak merkezi yönetimin Altyapı ve maddi yatırımları bilinçli olarak eksik bırakıldı. Çevre yolumuz yok. İlçe yollarımız ölüm yoluna dönmüş durumda. 21 Yıldır bu sorunları çözmeyen iktidar bu seçimde vaat olarak bunları yapacağını söylüyor. Vekil adayları şehirin sorunlarını ve ihtiyaçlarının bilen adaylar değil. Bu sorunları biz çözeceğiz. Ayrıca ekonomik yatırımlar açısından da geri kalıyoruz. İktidarın övünerek anlattığı Eti Maden'i varlık fonuna devrettiler, yabancı sermayeye rehin olarak veriyorlar. Bu Eskişehir'e ihanettir.

Eskişehirliler Cumhuriyet Palk Partisi'ne ve Utku Çakırözer'e Neden oy vermeli?

 Eskişehirliler sadece Utku Çakırözer'e değil, Millet ittifakı listesi dediğimiz CHP listesine bütün adaylarımız Eskişehir'in dertleriyle dertleniyorlar, bu nedenle oy vermeli. Bu isimler Köylünün, çiftçinin işçinin emeklinin EYT'linin yanında ulaşılabilir isimler. Eskişehirin sorunlarını çözmek için çalışacağız. Kendi cebini düşünen zenginliğine zenginlik katan milletvekilleri olmayacağız. Meclisteki imkanlarımızı süistimal etmeden Eskişehir'in hakkını almasını sağlayacak şekilde kullanmak istiyoruz. Kentin sanayisi gelişmesini, üretimin artmasını ve 1 milyon Eskişehirli'nin bu üretimden payını almasını istiyoruz. Refah artacak Eskişehir'de zenginleşecek.