TİP ESKİŞEHİR 1. MİLLETVEKİLİ SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI GÖKAY BAŞAR İLE 1 GÜN

 Türkiye İşçi Partisi 12 Nisan'da tanıttığı adaylarıyla seçim çalışmalarının startını vermişti. 1. sıra milletvekili adayı Gökay Başar da aday tanıtımında yaptğı konuşmasıyla dikkat çekmişti. 1Gün/ 1 aday serimizin konuğu olan TİP ve Başar ile günümüz TİP il binasında başlıyor. Parti üyeleri ve seçim gönüllülerinden oluşan bir ekiple gün içindeki çalışmaları planlıyor. 

 Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

 Gökay Başar'ın ilk durağı Mancahane Hayvan hakları derneği. Burada kısa bir basın açıklaması ile TİP'in hayvan hakları politikalarından bahsediyor Başar, "hayvanarla birlikte yeryüzünde yaşayan eşit paydaşlarız" diyor. Dernek başkanı Nesrin Çiçek de TİP'in ilgisine teşekkür ediyor ve ardından kendisinin de bir EYT'li olduğunu söyleyerek çocuk işçilikten yatırılmayan sigorta ğrimlerinden kaybolmuş onca yıllık emeğinden bahsediyor. Başta biraz gündem dışı bir konuşma gibi görünse de hem TİP'in yaptığı ziyaretin hem de tüm vatandaşların ekonomik krizden oluşan mağduriyetin etkisi büyük. Nesrin Çiçek de konuşmasının büyük bölümünde bu yüzden yaşanılan ekonomik sıkıntılardan bahsediyor. 

 Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

 Ardından Dernek üyeleriyle birlikte bir cafede oturuyoruz. dernek üyesi bir vatandaş, "eski ülkücüyüm senin aday olduğunu öğrendim, çalışmalarını seyrettim benim oyum sana sosyal medyada hep seni paylaşıyorum" diyor Başar'a. Bir başka dernek üyesi ise " yıllardır hak mücadelelerinin bir parçasıyım sonunda benim gibi birisi de aday" diyor. Başar bu yorumların üzerine, "diğer adaylar gibi sizleri anlyıorum halinizi biliyorum diyemem, ben zaten sizim ev kiramı öderken markete giderken sizler gibi zorlanıyorum, meclise de gidersem ben orada temsiliyim sizler olacaksınız mecliste sizin sesinizi yükselteceğiz" diyor.

  Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

Ardından Esnaf ziyaretlerine geçiliyor. Gökay Başar'da bir motokurye. Motorskletiyle geçiyor davet edildikleri ik esnafa. Biz de Tip ekibiyle yürüyerek ona yetişiyoruz. Başar," benim de makam aracım bu diyor" üzerinde tip stickerları olan motorsikletini gösteriyor. Yolda yürürken TİP üyeleri ve seçim gönüllüleriyle sohbet ediyoruz. Bir seçim gönüllüsü "oyumu TİP'e vereceğim ancak oyum kıymetli boşa gitmesin istiyorum o yüzden çalışmalara katılıyorum" diyor.

 Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

 Gittiğimiz emlekçı dükkanında esnaf bir vatandaş, "sizleri sosyal medyada gördüm, patron müteahit adayların yerine emekçi bir adayın olması çok önemli ben de kardeşime aileme size oy versinler diye söylüyorum" diyor. Başar TİP'in politikalarından bashederken "ülkede muhalefeti emekçiler yapmalı patron patrona muhalefet edemez, bizim taleplerimizi savunamaz" şeklinde yorumluyor. "bizim çıkarlarımızla onların çıkarları nasıl bir olsun"...

 Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

 Sonrasında Doktorlar Caddesi'ndeki seçim standına geçiyoruz. Standa gelip oyum TİP'e diyenler de var Emek ve özgürlük ittifakını sorup "neden birlikte aday çıkarmadınız?" diye soran da. Başar herkesle konuşmaya çalışıyor İttifakın seçim planını anlatıyor "biz ayrı ayrı çalışmıyoruz ittifakımıza gidiyor oylar" diyor. 

  Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

Seçim müzikleri Başarın motorsikletinin üzerinden megafonla yapılıyor. Zaman zaman megafonu ele alan Başar, "Sevgili Eskişehirliler  TİP'in havuz medyasında anlatıldığı gibi baraj sorunu yoktur. Bizler Tek adam rejimini yıkmak için bir oy Kemal Kılıçdaroğlu'na bir oy da Eskişehirin emekçilerinin sesi olmak için TİP'e istiyoruz" şeklinde duyurular yapıyor. aradaki molalarda kısa kısa sohbetler ediyoruz "partide bulaşıktan temizliğe birlikte yapıyoruz standta da hep birlikte duruyoruz, çalışıyoruz" diyor.

  Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

 Standa bir kısa ziyaret de Yeşil Sol Parti'den geliyor. Seçim bildirileri dağıtılırken standa uğrayan YSP'lilerle samimi ve kısa bir sohbetin ardından iki parti de birbirine başarılar diliyor. "Başar YSP'lilere kolay gelsin arkadaşlar" dedikten sonra vatandaşla sohbetlere devam ediyor.

 Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

 Standın Ardından bir ziyaret de TTB'ye yapılıyor. Burada doktorların sorunları deprem bölgesindeki sağlık sorunları, sağlıkçıların çalışma şartları tartışılıyor. TTB üzerindeki baskılar konuşulurken Başar "çok ironik aslında doktorları konuşturmamak için müdahele eden polis çoluğu çocuğunun sağlığı için sonra tekrar sizlere geliyor" şeklinde yorumluyor durumu. 

  Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

Son nokta ise yine TİP il binası. Burada günü değerlendirip yarını planlıyor seçim ekibi.  burada Gökay başaranla kısa bir röportaj yapma fırsatı da buluyoruz. Sorularımız cevap verirken seçim çalışması yürütmenin kendisi adına da birçok insanla tanışma TİP'i anlatma imkanına dönüştüğünü ve insanların mücadeleci partilere eğiliminin arttığını farkettiğini anlatıyor. Bizleri içtenlikle cevaplıyor. 

Gökay Başar kimdir, neden TİP'ten adaysınız?

 Ben 15 yaşından beri oto sanayilerde çalışmış son 10 yıldırda motokurye işçiliği yaprak geçimini sağlayan birisiyim. Evliyim. Eşim de Ünversite mezunu ama bölümünyle alakalı iş bulamadığı için kasiyerlik yapıyor. TİP benim son yıllarda takip ettiğim beğendiğim bir partiydi. Bana adaylık teklifinde bulunduklarında kabul etmemin sebebi de fikirlerimin böyle olması. Düzen partileri hiç bir zaman beni temsil etmedi zaten. Ben de Eskişehir'de işçilerin ve emekçilerin meclisteki sesi olabilmek için aday olmayı kabul ettim. 

TİP bu seçimlerde halka ne söylüyor?

 Biz bu seçimde öncelikle tek adam yönetiminden kurtulabilmemiz için Kemal Kılıçdaroğluna oy vereceğiz. Ardından da meclise işçilerin emekçilerin haklarını savunmaya onların sesi olmaya adayız. Ben bir Motokuryeyim yaşadığımız sıkıntıları bilmek değil zaten ben de yaşıyorum. gün içinde gittiğim insanlar da fabrikada işçi, doktor veya memur. Ben zaten aynı şartlarda yaşıyorum onlarla. barış kardeşlik ev refah istiyoruz, bu talepleri meclise taşıyacağız.

Seçim çalışmalarınızda karşılaştığınız zorluklar nelerdir?

 En başta yaptığımız çalışmalar medya tarafından göz ardı ediliyor. En başta da havuz medyası yapıyor bunu. Biz onlarca temas kuruyoruz vatandaşla her yerde çalışma yürütüyoruz. Fakat hakkımızda yalan haberler yapılıyor. Baraj sorunu var deniyor. Bizim bir baraj sorunumuz yok. Aldığımız oylar milletvekili çıkaramayacak kadar bile olsa ülketeki toplam oyumuza sayılıyor. Ayrıca sosyal mmedyadan ya da ep telefonu üzerinden arayıp hakaret ve tehtid edeler oluyor. Acaba Düzen partilerinden birinin adayını da arayıp bana yaptıklarnı yapablirler mi merak ediyorum. 

Yaşanan depremin ardından sol-sosyalist partilerin yürüttüğü çalışmalar da vatandaşın nezlinde önemli yer tuttu, sizler nasıl çalışmalar yapıyorsunuz, Eskişehir'deki depremzedelerle de alakalı çalışmalarınız neler?

 Önelikle bizim ve diğer sol-sosyalist partilerin deprem bölgesindeki çalışmaların öne çıkmasının sebebi devletin yaptıklarının azlığı ve niteliksizliği. Bizim orada yürüttüğümüz dayanışma hayata nasıl baktığımızla alakalı. Çünkü insanca bir yaşam isteyen bir partiyiz. Ben kendim de Hatay'da ki çalışmalara katıldım. orada yaptığımız dayanışma insana gerektiği değeri verme açısından yaklaştığımız için faydalı bir çalışma oldu. Devletin müdahaleleri yok diyemesek de çok az ve çok niteliksizdi. Bu da onların bize olan bakışını sergiliyor. 

Eskişehirliler TİP'e neden oy vermeliler?

Bizim vatandaştan oy istememizin sebebi aslında onların taleplerini meclise yükseltme çalışmamız. Bizler fabrika, işyeri, mağaza sahibi değiliz. Emeğiyle geçinen insanllarız. Bizim taleplerimiz ve çıkarlarımız onların düzeniyle de çıkarlarıyla da uyumuyor. TİP Eskişehir'den de bir vekil çıkararak düzene yaptığı muhalefeti büyütecek. 600 vekilden kaç tanesi işçi, emekçi?  Kaçı alın terinin anlamını biliyor. biz meclise alın terini savunmaya işçinin emekçinin sesini yükseltmeye gidiyoruz.