SOL PARTİ ESKİŞEHİR 1. SIRA MİLLETVEKİLİ ADAYI ALİ PAŞA ŞANLI İLE 1 GÜN

 1 Gün 1 Aday serimizin 3. Konuğu Sol Parti ve 1 sıra milletvekili adayı Ali Paşa Şanlı. Programını takip ettiğimiz Şanlı ve Sol Parti İle 6 Mayıs'ta gerçekleştirecekleri basın açıklaması öncesi buluşuyoruz. Açıklamanın Konusu 3 fidan. Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan.

Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

 Sol Partinin hazırladığı pankart dikkat çekici. Türkiye'deki NATO üstlerini, Amerikan Üstlerini ve Nükleer cephanelikleri gösteriyor. Sol Partili genç Adalar'da elinde megafonla halka, "14 Mayıs seçimleri Amerikanları secde ederek karşılayanlarla onları denize dökenler arasında geçecek!" diyor. 

Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi 

 Basın açıklamasının da önemli bir kısmını seçimler oluşturuyor. Şanlı'ya da söz alıyor, "Meclise Denizlerin mücadelesini devam ettirenler, devrimciler gitmeli diyor. Anılan devrimcilerin emperyalizmle verdiği mücadelenin devam ettiği Sol Partinin de bu saflarda olduğu vurgulanıyor.

Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

 Açıklamanın ardından EMEP, TİP TKP, ve Sol Partinin ortak gerçekleştireceği 6 Mayıs anmasına geçerken Şanlı ile kısa bir sohbet gerçekleştiriyoruz. "AKP büyük hezimete uğrayacak yarattığı yoksulluk ve yıkımın cevabını vatandaştan alacak"...

 Kendisi ile kısa bir röportaj yapma fırsatı da buluyoruz. Sol Parti il binasında sorularımızı cevaplıyor. 

Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

 Ali Paşa Şanlı Kimdir, Neden Sol Partinin Adayısınız?

 Ben Emekli bir matemetik öğretmeniyim. Eski Eğitim-Sen Şube başkanıyım Şimdi de Tüm Emekli-Sen üyesiyim. Uzun yıllardır hak mücadelelerinin bir parçası oldum. 14 Mayıs'tan Sonra ortaya çıkan tabloda da halkın çıkarları için Sol partililer muhalefet edecekler. Ben de parasız sağlık, parasız eğitim ve gerçek bir laiklik için Eskişehirlinin taleplerini savunacağım.

 Sol Parti'nin bu seçimlerde sözü nedir?

 Sol parti halkçı politikaları savunuyor. Son 21 yıldaki yıkımın bizden götürdüklerini tekrar kazanmamız gerek. İşşizlikten eğitimdeki gerilemeye, sağlıktan beyin göçüne bu tüm sorunlar Ancak Gerçek Anlamda Laikliği savunmaktan, özelleştirilen kamu işletmelerinin tekrar kamulaştırılmasından ve demokrasiyi yeniden işler hale getirmekten geçiyor.

 11 ili etkileyen yıkımın ardından sol-sosyalist partilerin ördüğü dayanaışma vatandaşın takdirini topladı. Sol Parti de Önemli bir dayanışma çalışması yürütüyor. Hem deprem bölgesinde hem de Eskişehir'deki depremzedelerle alakalı çalışmalarınız nelerdir?

 Sol partinin depremde ördüğü çalışma bizim anlatmak istediğimiz yaşam biçiminin bir örneği gibi. Hem eskişehire gelen Hem de bölgedeki depremzede dostlarımızla dayanışmayı devam ettirmeyi sürdürüyoruz. Onların taleplerini biliyoruz. KArşılanması için mücadele edeceğiz. 

Eskişehirliler Sol Partiye neden oy vermeliler?

Kamu işletmelerinin yeniden halka kazandırılması için, eğitim sistemindeki garabet durumun bir an evvel düzeltilmesi için, sözde değil gerçek, tam anlamıyla bir laikliğin tesis edilebilmesi için ve tüm ihtiyaçların ücretsiz karşılanabildiği bir sağlık sistemi için Eskişehirli Sol Partiye Oy vermeli. İşsizlik, gençliğin gelecek kaygısı beyin göçü gibi özellikle gençleri etkileyen sorunların çözümü de AKP İktidarının özelleştirdiği kamu kurumlarında yaratılacak istihdam ile çözebiliriz. Eskişehirli Bu haklarının savunulması için bize oy vermeli.