EĞİTİM-SEN ESKİŞEHİR ŞUBESİ "MANEVİ DANIŞMANLIK" UYGULAMASINA TEPKİ GÖSTERDİ

 Geçtiğimiz günlerde valilik ve müftülük arasında imzalanan ve okullara imamları ve vaizleri gibi diyanet işleri personelini manevi danışman olarak görevlendiren protokole Eğitim-Sen üyesi öğretmen ve Eskişehirli vatandaşlar tepki gösterdi.

Eğitim-Sen Şube Başkanı Faik Alkan yaptığı açıklamada,Eskişehir kamuoyunu rahatsız eden bu uygulama sonlandırılmalıdır. Çünkü Okullarda öğrencilere manevi danışmanlık için imam, vaiz vb. diyanet personeli görevlendirilmesi hukuka, pedagojik ilkelere, çocuk hakları sözleşmesine açıkça aykırıdır." şeklinde konuştu.

Fotoğraf Eskişehir'in Sesi

Sözlerine devam eden Alkan,"Devletin eğitim-öğretim yetkisini  kötüye kullanıma ve/veya olumsuz sonuçlara neden olabilecek şekilde yetki devri, çocuk hakları sözleşmesine de aykırıdır.  Bu bağlamda bir an önce Milli Eğitim Bakanlığının bu görevlendirmeye dayanak olan protokolleri iptal etmesi bir zorunluluktur. " dedi. 

Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

Açıklamasında İl Milli Müdürüne de seslenen Alkan, "Sayın Milli Eğitim Müdürü’müz, eğitime bir katkı sunmak istiyorsanız önce ikili eğitimi, sınıflardaki öğrenci sayısını 25-30'a düşürün, okullara 1 öğün yemeği ücretsiz verin. Okullara yeterince rehber öğretmen ve doktor görevlendirin. Ne demek "manevi danışman"! Zaten okullarda zorunlu ve seçmeli din dersleri yeterince fazla iken bir de cami imamlarının anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde görevlendirilmesini anlamak mümkün değildir. Yoksa Sayın Pervin Töre, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerine güvenmiyor musunuz ki bu protokolü imzaladınız?  Eskişehir kamuoyu bilmelidir ki demokratik kitle örgütleri ve Eğitim Sen olarak başta hukuksal işlemler dâhil olmak üzere çocukların üstün yararı adına süreci takip edeceğiz.  Bu ülkenin olmazsa olmazı inanç özgürlüğü ve bilimsel eğitimdir. " diyerek sözlerini sonlandırdı

Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

Basın açıklamasında "Laik, bilimsel, demokratik eğitim!" sloganları atıldı. Açıklamaya CHP Eskişehir milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü Ve İbrahim Arslan'da katılarak destek verdiler.