ESKİŞEHİR EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU: GELECEĞİMİZ BİZİM ELİMİZDE!

 Eskişehir Emek ve Demokrasi Platformu Hamamyolu Yediler Parkı'nda gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla Eskişehirlilere seslendi.

Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

Açıklamaya katılan Meslek örgütleri dernekler ve siyasi partiler 28 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal kılıçdaroğluna oy istedi. Açıklamayı platform adına TTB-EBTO Eskişehir-Bilecik Şubesi Yönetim Kurulu  üyesi Dr. Nazan Aksaray okudu.

Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

Aksaray, "14 Mayıs günü bu ülkede eşit ve adil olmayan koşullarda bir seçim gerçeği yaşandı. Cumhur ittifakı tüm devlet olanaklarını kullandı. Yalan, iftira, baskı ve korku yaratma yöntemlerini denedi. Oyların sisteme girişinde sıklıkla kaydırma yaptı. Yine de Cumhurbaşkanlığı seçiminde bu ülkenin yurttaşlarından güvenoyu alamadı. Gerekli olan %50+1’e ulaşamadı. Bu sonuç Türkiye’nin geleceği için umut vericidir. İnsanımız seçim sonuçları ile “adaletsiz, hukuksuz, ayrımcı, baskıcı” tek adam rejimine olan güvensizliğini bir kez daha belli etmiştir." şeklinde konuştu. Sözlerine devam eden Aksaray, 28 Mayıs’ta bir kez daha Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanacağız! Bu Türkiye’nin geleceğini tayin etmede altın bir fırsattır. Kullanacağımız oy ile sadece cumhurbaşkanı seçmiş olmayacağız. Kullanacağımız oy ile kendimizin, çocuklarımızın, torunlarımızın nasıl bir Türkiye’de yaşayacağına karar vermiş olacağız!" dedi. 

Ardından platformun Kemal Kılıçdaroğlu'na  destek isteme sebeplerini sıralayan aksaray, 

Hak arayanların terörist ilan edilmediği; haklarımızın ve özgürlüklerimizin güvencede olduğu bir ülkede yaşamak istiyoruz! Geleceksiz; cemaat yurtlarında tacize, tecavüze uğrayan çocukların olmadığı; sağlıklı, eğitimli, geleceğe umutla bakan gençlerin ülkesinde yaşamak istiyoruz! Zengini kollayan, işçilerin, emekçilerin haklarını gasp eden bir ülkede değil; gelir dağılımının adil olduğu; tüm ihtiyaçlarımızı kimseye muhtaç olmadan sağlayabildiğimiz bir ülkede yaşamak istiyoruz! Kadınların özgürlüklerinin, miras hakkının, nafaka hakkının, eğitim hakkının yok edilmediği; geliştirilip güvence altına alındığı bir ülkede yaşamak istiyoruz! Eğitim ve sağlık hizmetlerini yurttaşlarına satan, içini boşaltan; özel hastane ve özel okullara mahkûm edildiğimiz bir ülkede değil; eğitim ve sağlık hizmetlerinin devletin sorumluluğunda olduğu bir ülkede yaşamak istiyoruz. Doğal afetlerde, kurtarma faaliyetlerini yerine getiremeyen; halkına çadır, kan, gıda maddesi satan bir ülkede değil; zor zamanında yurttaşların ihtiyaçlarını beklentisiz karşılayabilen bir ülkede yaşamak istiyoruz!

Kutuplaştırılmadığımız; farklılıklarımıza saygı duyulan, barış içinde kardeşçe soluk aldığımız, huzurlu ve mutlu olduğumuz bir ülkede yaşamak istiyoruz." derken Eskişehirlileri bir kez daha oy vermeye ve sandıklara sahip çıkmaya çağırdı.  Açıklmaya Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de katıldı.  Açıklamanın ardından platform üyeleri hamamyolu boyunca bildiriler dağıtarak Kemal Kılıçdaroğlu'na oy istedi.

Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi