İŞTEN ÇIKARILAN MAYA MEKANİK İŞÇİLERİ:SEDNİKALI OLARAK İŞBAŞI YAPANA KADAR EYLEME DEVAM EDECEĞİZ

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde Maya Mekanik işçileri Birleşik Metal-İş Sendikalaşma sürecinde yönetimden gördükleri baskıların ve üretim müdürünün 1 Mayısta işçilere olan tavrının ardından 2 Mayıs’ta iş durdurma eylemi gerçekleştirdi

.Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

2 Mayıs’taki eylemin sonrasında 21 işçinin işnine tazminatsız ve açıklamasız son verildi. İşçiler İşe geri dönme talebiyle fabrikanın önünde eylem başlatırken kameralarımıza konuşan bir işçi, “Biz insanca yaşamak ve hakkımızı almak istiyoruz, işimizin başına sendikalı olarak dönmek istiyoruz.” derken, Bir diğer işçi ise “patronlar fabrikanın içinde kendinden başka kimse söz sahibi olmasın istiyor, sendikalı olduğumuzda haklarımız olacak söz sahibi olacağız sosyal ve maddi kazanımlarımız olacak, bunu istemiyorlar.” Şeklinde konuştu.

Fotoğraf: Eskişehir'in Sesi

Birleşik Metal-iş Eskişehir Şube başkanı Recai Büyükbeyhan, “işçi arkadaşlara patron tarafından Allah belanızı versin niye sendika getiriyorsunuz gibi söylemlerle baskı yapılmaya çalışıldı.” Dedi. Sözlerine devam eden Büyükbeyhan “Arkadaşların tek derdi içeride sendikalı örgütlü bir biçimde çalışmak” dedi. Büyükbeyhan sürecin ilerleyişinde neler yapacaklarını “diğer işyerlerindeki üyelerimiz de destek vermeye devam edecek, kapı önü eylemimizi devam ettirip bunu şehir meydanına indirip farklı eylemler içerisinde de olacağız” diyerek Maya mekanik işçilerinin sendikalı bir şekilde işe iade edilmek için direnişte kararlı olduklarını vurguladı.