KAMU TOPLU SÖZLEŞMESİNDEN ANLAŞMA ÇIKMADI!

KAMU TOPLU SÖZLEŞMESİNDEN ANLAŞMA ÇIKMADI!

 

Türkiye'de yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren kamu toplu sözleşmesi görüşmeleri sonuçlandı. Ancak, zam oranında taraflar arasında anlaşma sağlanamadı.

Kamu İşveren Heyeti ile Memur-Sen arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda, zam konusunda anlaşma sağlanamadı. Bu durum, tarafların oransal zam konusunda uzlaşamaması olarak öne çıkıyor. Ancak, anlaşmanın sağlandığı önemli bir nokta da bulunuyor. Taraflar arasında, 11 farklı hizmet kolunda tam bir mutabakat sağlandığı belirtildi.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi’nin son görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, "Oransal kısımda mutabakat sağlayamadık. Oransal kısım hakem kuruluna gidecek ve tahkim süreci başlayacak. Ama genel toplu sözleşmeye ilişkin oransal zammın dışındaki kısımlarda önemli başlıklarda kazanımlar olduğu gibi, 11 hizmet kolunda da toplu sözleşme mutabakatla sonuçlandı. Onun için hayırlı uğurlu olsun" şeklinde konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise yaptığı açıklamada, "Kısmi uzlaşmayla 11 hizmet kolunda imzalarımızı attık. Tüm kamu görevlilerimize hayırlı olsun. Memur emeklilerimize ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum. Allah utandırmasın. Sayın Cumhurbaşkanmızın liderliğinde Türkiye Yüzyılı’na yakışan bir süreç içerisinde çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik" ifadelerine yer verdi.