İYİ PARTİ’Lİ NEBİ HATİPOĞLU ESOGÜ TIP FAKÜLTESİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

İYİ PARTİ’Lİ NEBİ HATİPOĞLU ESOGÜ TIP FAKÜLTESİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

İYİ Parti Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde meydana gelen deprem riski ve sağlık kuruluşlarının dayanıklılığıyla ilgili önemli bir adım atmıştır. Hatipoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya yönelterek şu soruları sormuştur:

ESOGÜ Tıp Fakültesi'nin depreme dayanıklılığına dair Bakanlık nezdinde yapılmış veya başlatılmış bir çalışma var mıdır? Varsa sonuçları nelerdir?
ESOGÜ Tıp Fakültesi için depreme dayanıklılık testi ve analizleri yapılmadıysa, bu haberler doğrultusunda bir çalışma başlatmayı düşünüyor musunuz? Eğer düşünüyorsanız, çalışma ne zaman başlayacaktır?
ESOGÜ Tıp Fakültesi hastanesinin tabanından su çıktığı ve bu suyun sürekli boşaltıldığı iddiaları doğru mudur? Eğer doğruysa, buna ilişkin Bakanlık nezdinde bir çalışma başlatılmış mıdır?
Eskişehir'deki Bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşların depreme dayanıklılık durumu nedir? Bu kurum ve kuruluşlara ne zaman en son deprem performans analizleri yapılmıştır ve sonuçları nelerdir?
Eskişehir'de "olası bir deprem durumunda" Bakanlık tarafından alınacak tedbirler nelerdir?
Şu an itibariyle Bakanlık tarafından çürük raporu verilen kaç bina bulunmaktadır? Bu binalar hangileridir ve bu binalar için ne tür tedbirler alınmış veya alınmaktadır?
Bu sorular, Eskişehir'deki deprem riski ve sağlık kuruluşlarının güvenliği konusundaki önemli endişeleri yansıtmaktadır ve Sağlık Bakanı'ndan bu konulara ilişkin detaylı bilgi talep edilmektedir.