İSRAİL GAZZE ÇATIŞMALARINDA EN AZ 3 BİN 300 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İSRAİL GAZZE ÇATIŞMALARINDA EN AZ 3 BİN 300 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Hamas'ın silahlı kanadı olan İzzeddin el-Kassam Tugayları, "Aksa Tufanı" adı altında 7 Ekim'de İsrail'e karşı kapsamlı saldırılar düzenledi. Bu olay, Filistinli gruplar ile İsrail arasındaki çatışmaların 12. gününde gerçekleşti. İsrail'in Gazze'ye yönelik abluka altındaki saldırıları hala devam etmekte.

Filistin Sağlık Bakanlığı'na göre, 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlenen saldırılarda 3.300'den fazla kişi hayatını kaybetti, 13.000'den fazla kişi yaralandı. İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki saldırıları, Nusayrat Mülteci Kampı ve Yermük ve Zeytun mahallelerine yönelik hava ve deniz saldırılarıyla devam etti. Bu saldırılarda yaklaşık 30 Filistinli hayatını kaybetti.

Ayrıca, İsrail güçlerinin Batı Şeria'daki saldırılarında 62 Filistinli öldü ve 1250'den fazla kişi yaralandı. İsrail'in saldırılarında 13 gazeteci de hayatını kaybetti. Lübnan sınırında yaşanan çatışmalarda ise 8 Hizbullah üyesi, 2 İslami Cihad üyesi, 1 gazeteci ve 2 sivil hayatını kaybetti. İsrail ordusunun 304 askeri de öldü.

Bu olaylar, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te bir günlük genel greve neden oldu. Hamas, İsrail'in hastane saldırısını kınarken, İsrail'in saldırılarının sorumluluğunu üstlendi. Filistin Sağlık Bakanı, Gazze'de ciddi ilaç sıkıntısı ve hastanelere ulaşımda büyük sorunlar olduğunu ve bulaşıcı hastalık riskinin arttığını belirtti.