İSİG MECLİSİ'NDEN ACI TABLO

İSİG MECLİSİ'NDEN ACI TABLO

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG Meclisi), yayımladığı rapora göre, Temmuz 2023'te en az 182 işçinin iş kazaları sonucu yaşamını yitirdiğini bildirdi. Rapora göre, 2023 yılının ilk yedi ayında ise en az 1051 işçi hayatını kaybetti.

İSİG Meclisi, iş cinayetlerine ilişkin Temmuz ayı raporunu kamuoyuyla paylaştı. Raporda yer alan bilgiler, haber taramaları, işçiler, işçi aileleri ve işyeri hekimlerinin sağladığı verilere dayanıyor. Rapora göre, 2023 yılının ilk 7 ayında bin 51 işçi iş kazaları sonucu hayatını kaybetti. Temmuz ayı içerisinde ise çalışırken yaşamını yitiren işçi sayısı 182 olarak kaydedildi.

Temmuz ayında kaydedilen iş cinayetlerinin temel nedenlerinden biri trafik ve servis kazaları olarak öne çıktı. Sadece bu ay içinde, 52 işçi trafik ve servis kazaları sonucu hayatını kaybetti. Ezilme ve göçük nedeniyle 35 işçi, elektrik çarpması nedeniyle 22 işçi, yüksekten düşme nedeniyle 17 işçi, kalp krizi ve beyin kanaması nedeniyle 16 işçi, şiddet nedeniyle 11 işçi, zehirlenme ve boğulma nedeniyle 9 işçi, intihar nedeniyle 6 işçi, patlama ve yanma nedeniyle 5 işçi, kesilme ve kopma nedeniyle 3 işçi hayatını kaybetti.

İSİG Meclisi'nin raporuna göre, iş cinayetleri 57 farklı şehirde yaşandı. Bu üzücü durumun yoğun olarak görüldüğü şehirler arasında 15 işçi ölümü ile İstanbul, 10 işçi ölümü ile Afyon ve 8 iş cinayeti ile Ankara öne çıktı.